MF wydało rozporządzenie przekładające termin stosowania nowych zasad poboru podatku u źródła (WHT) dla podatników CIT do 31 grudnia 2019 r. Tym samym przesunięty został obowiązek poboru podatku według stawki podstawowej przez płatnika w sytuacji przekroczenia w roku podatkowym kwoty 2 mln zł płatności podlegających WHT, dokonywanych na rzecz jednego podatnika.

Czasowe wyłączenie stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o CIT zostało rozporządzeniem przedłużone z 31 czerwca 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.

Przesunięcie niektórych zmian w podatku u źródła

Przesunięcie terminu stosowania nowych zasad poboru podatku u źródła do końca 2019 r. oznacza, że do końca 2019 r. płatnicy i podatnicy podatku u źródła powinni stosować w tym zakresie reguły obowiązujące do końca 2018 r. Tym samym nie muszą jeszcze stosować art. 26 ust. 2e updop wprowadzonego z dniem 1 stycznia 2019 r. do ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, gdyby suma wypłaconych jednemu kontrahentowi należności podlegających podatkowi u źródła przekroczyła w roku podatkowym płatnika próg 2 mln zł, byłby on obowiązany, co do zasady, pobrać WHT przy zastosowaniu stawki ustawowej. Dotyczy to m.in wypłaty dywidend do krajowych podatników i płatności na rzecz podmiotów zagranicznych objętych WHT. Przesunięcie terminu stosowania art. 26 ust. 2e updop oznacza, że do końca 2019 r. płatnicy nie mają obowiązku poboru WHT według stawki podstawowej po przekroczeniu progu 2 mln zł. Płatnik nie będzie musiał także składać elektronicznego oświadczenia potwierdzającego posiadanie dokumentów pozwalających na stosowanie ulgi w WHT po tym, jak jego płatności do danego kontrahenta przekroczą w 2019 r. próg 2 mln zł.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Źródło: www.nowy.inforlex.pl

Zobacz również

Tekst otwarty nr 2/2020

XIV Kongres ICV POLSKA (CIA 2020) w Poznaniu

ICV_2020.JPG

Już w dniach 6-7 kwietnia widzimy się w Poznaniu na XIV Kongresie ICV POLSKA (CIA 2020). To jedno z największych wydarzeń dla finansistów, controllerów i menedżerów w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorem Kongresu jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów (ICV) oraz firma Akademia Controllingu Sp. z o.o.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 2/2020

Kto może skorzystać z prawa do błędu

Od 1 stycznia 2020 r., zgodnie z nowymi regulacjami, do polskiego systemu prawnego wprowadzona została instytucja „prawa do popełnienia błędu”.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 2/2020

PSA dopiero w marcu 2021 r.

Regulacje dotyczące prostej spółki akcyjnej wejdą w życie dopiero 1 marca 2021 r. Tym samym wejście tych przepisów zostanie przesunięte o rok.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama