Chociaż wskutek kryzysu pensje księgowych i finansistów spadły o 10-20%, rynek pracy tych specjalistów jest najmniej wrażliwy na zmiany. Mimo to niełatwo pozyskać utalentowanych specjalistów i menedżerów. Kandydaci czują się niepewnie i niechętnie podchodzą do zmiany pracy.
Według obserwacji prowadzonych przez Antal International, rynek pracy księgowych i finansistów jest jednym z najmniej wrażliwych na spowolnienie gospodarcze. „W trudnych czasach optymalizacja kosztów staje się priorytetem każdego przedsiębiorstwa, dlatego firmy potrzebują dobrych specjalistów z zakresu finansów i księgowości”, wyjaśnia Anna Samulak, junior manager Antal International zespołu Finance & Accountancy. Ofert pracy dla kandydatów posiadających pożądane kwalifikacje ubyło nieznacznie.
Jednak kandydaci nie stawiają już tak wygórowanych żądań finansowych. To sprawia, że poziom wynagrodzeń powoli wraca do równowagi, mimo że wielu osobom wchodzącym obecnie na rynek pracy trudno zrozumieć konieczność takiego obniżenia oczekiwań finansowych w stosunku do wynagrodzeń możliwych do wynegocjowania zaledwie parę miesięcy temu.
Obraz rynku pracodawców nie jest jednak sielankowy. „Ze względu na niepewność na rynku, firmom wcale nie jest i nie będzie łatwiej niż dotychczas pozyskać najlepszych” - dodaje Anna Samulak. „Na ogłoszenia rekrutacyjne odpowiada wprawdzie wiele osób, ale niewiele z nich spełnia podstawowe wymagania. Większość aplikacji pochodzi od kandydatów, którzy albo zostali zwolnieni, albo czują się zagrożeni w obecnej firmie, bo np. nie osiągają wyników lub mają słabszą pozycję w organizacji”. Dotarcie do najlepszych pracowników jest o wiele trudniejsze, gdyż podobnie jak w czasach prosperity nie szukają oni aktywnie pracy. Dodatkowo niepewna sytuacja na rynku zniechęca do zmiany pracy i zainteresowania się nowymi propozycjami zawodowymi. Dotarcie do takich osób bardzo często jest możliwe tylko przy wsparciu firmy rekrutacyjnej.
W ostatnim czasie wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów znajdują się analitycy sprzedaży i samodzielni księgowi. Nie są to całkiem nowe stanowiska. Analityków sprzedaży rekrutowały dotychczas głównie firmy z branży FMCG. Obecnie, w obliczu zmieniających się warunków gospodarczych, na osoby odpowiedzialne za wyznaczanie trendów sprzedaży i optymalizację kosztów jest zapotrzebowanie również w innych firmach.
Podobnie ze znalezieniem pracy nie powinni mieć problemów samodzielni księgowi mający bogate doświadczenie w reorganizacji i optymalizacji pracy wewnętrznej księgowości. Znalezienie ich, a potem zachęcenie do pracy w organizacji może jednak okazać się trudniejsze niż dotychczas. Wielu potencjalnych pracowników odstrasza większe niż dotychczas ryzyko związane ze zmianą pracodawcy. Minęły już czasy, gdy jedynym powodem zmiany pracy były atrakcyjne warunki. Aktualnie kandydaci próbują minimalizować ryzyko związane ze zmianą pracodawcy, dlatego filtrują oferty pod kątem stabilności firmy w czasach kryzysu, pewności zatrudnienia czy znajomego otoczenia (branży, charakteru działalności firmy, współpracowników).