Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej organizuje niestacjonarne studium podyplomowe „Narzędzia i środowisko informatyczne w analizie biznesowej. Self Service Business Intelligence”.
Głównym celem studium jest wykształcenie analityka finansowego, tj. osoby czującej się swobodnie i bez kompleksów w środowisku informatycznym – rozumianym jako „wszystkie elementy sprzętu i oprogramowania tworzące środowisko analiz biznesowych”.
Absolwent studium „Self Sevice BI”, w razie potrzeby, przejmie inicjatywę w procesie kształtowania środowiska informatycznego. I potrafi wówczas współpracować, jak równy z równym, ze specjalistami – informatykami.
Aby to potrafił, musi wiedzieć to, czego oni, informatycy, nie wiedzą, czyli:
- Jak połączyć standardowe narzędzia analiz (Excel, Access) z profesjonalnymi elementami środowiska: bazami danych na firmowych serwerach?
- Jak zaprojektować, a nawet samodzielnie stworzyć swoje własne bazy, przeznaczone do analiz?
- Jak skonfigurować elementy programowe i sprzętowe, używane do analizy w spójne, optymalne dla jego celów, środowisko informatyczne?
- Jak używać funkcji posiadanych przez standardowe narzędzia analiz (Excel, Access), niezbędnych do takiej konfiguracji, a które są nieznane większości informatyków i analityków?
Oto jest problem, który planowane studium ma za cel rozwiązać:
Informatycy zawodowi często nie orientują się w specyficznych potrzebach analizy biznesowej, nie rozumieją wagi wprzęgnięcia w to środowisko standardowych narzędzi analizy. A narzędzia te mają zupełnie przyzwoite możliwości współpracy ze środowiskiem.
Jeśli analityk chce, aby jego potrzeby były uwzględnione, jest skazany na współpracę z nimi. I potrzebna jest mu wówczas umiejętność porozumiewania się w ich języku. Jego kwalifikacje powinny mieć charakter interdyscyplinarny. Musi mieć motywację do głębszego poznania metod informatycznych, od których analitycy zwykle stronią w błędnym przekonaniu, że informatycy ich w tym wyręczą. To błąd! Informatycy nie mają takich kwalifikacji.
UWAGA
Analityk szybciej nauczy się wiadomości z informatyki potrzebnych mu do profesjonalnej analizy niż informatyk biznesu. Bo to on jest zainteresowany wynikiem analizy. Głębiej i dokładniej pozna najbardziej przydatne metody.
Celem przyświecającym studium jest dostarczenie uczestnikom wiedzy z dziedziny informatyki w powiązaniu z jej zastosowaniami w analizie danych biznesowych. Informatyka jest tu rozumiana jako „profesjonalne metody przekształcania danych biznesowych w informację z użyciem standardowych narzędzi powiązanych z profesjonalnymi serwerami i systemami baz danych”. I o tym będzie mowa. Ale nie tylko...
Wprawdzie to nie analityk produkuje dane źródłowe – te są dostarczane przez systemy informatyczne, z asystą zawodowych informatyków. Ale na właściwe skonfigurowanie wszystkich elementów środowiska informatycznego – systemów informatycznych i ich współdziałania – powinien mieć istotny wpływ właśnie analityk. Głębsze zrozumienie informatyki pozwoli mu nie tylko samodzielnie projektować rozwiązania, ale kierować specjalistami – informatykami, stawiać im wymagania, proponować rozwiązania i egzekwować ich wykonanie.
Konkluzją studium będzie nakreślenie celu działania i wypełnienie profilu kompetentnego informatycznie analityka i jego miejsca w strukturze dobrze zorganizowanej firmy, zasad współpracy z informatykami i sposobu działania w służbie menedżerom.
Studium jest zaplanowane na 2 semestry. Jego wykładowcami będą uznani pracownicy Politechniki Opolskiej, praktycy analiz biznesowych, współpracujący z uczelnią twórcy oprogramowania wspomagającego analizy, architekci środowiska analiz i autorzy publikacji o narzędziach i architekturze środowiska – Wojciech Gardziński i Krzysztof Rumiński oraz zaproszeni specjaliści dziedzinowi – wyłącznie praktycy. Szczegóły na stronie http://www.wziip.po.opole.pl/pliki/narzedziaisrodowisko.pdf