23 września br., podczas Kongresu Dyrektorów Finansowych w warszawskim hotelu Sheraton, odbył się finał jubileuszowej, X edycji Konkursu Dyrektor Finansowy Roku. Podczas uroczystej ceremonii zostali ogłoszeni laureaci plebiscytu promującego i wyróżniającego osoby zarządzające finansami przedsiębiorstw, które cechują się profesjonalizmem, etyką, skutecznością w działaniu oraz stają się biznesowymi wizjonerami budującymi wartość firmy.
Kapituła Konkursu doceniła Beatę Ewę Janowską – Dyrektor Finansową firmy Conbelts Bytom oraz Marka Gruszeckiego – członka zarządu ds. finansowych w firmie Quad/Graphics Europe. Ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej gali w Warszawie, która była zwieńczeniem cyklu Kongresów Dyrektorów Finansowych, organizowanego z inicjatywy ACCA, Euler Hermes oraz magazynu Forbes.
Kapituła oceniała nadesłane przez uczestników oraz współpracowników zgłoszenia w dwóch kategoriach konkursowych: Dyrektor Finansowy Małych i Średnich Firm oraz Dyrektor Finansowy Dużych Przedsiębiorstw.
W kategorii dużych przedsiębiorstw tytuł Dyrektora Finansowego Roku otrzymał Marek Gruszecki, który pełni funkcję członka zarządu ds. finansów w Quad/Graphics Europe. Został on wyróżniony za realne przyczynienie się do poprawy sytuacji finansowej spółki, restrukturyzacji jej zadłużenia oraz wzrostu wartości.
W kategorii Małych i Średnich Przedsiębiorstw zwyciężyła Beata Ewa Janowska, Dyrektor Finansowa firmy Conbelts Bytom. Kapituła doceniła laureatkę za restrukturyzację finansów firmy, która znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji i walczyła o przetrwanie.
Kapituła przyznała również wyróżnienie w kategorii Dużych Przedsiębiorstw, które otrzymał Adam Żołnowski, wiceprezes ds. finansowych DCT Gdańsk. Doceniono jego wkład w budowę wartości firmy wykraczający poza sferę finansów, a także szerokie spojrzenie, uwzględniające funkcjonowania przedsiębiorstwa w regionie. Adam Żołnowski odniósł sukces jako finansista, menedżer, a także lokalny patriota, przyczyniając się między innymi do usprawnienia funkcjonowania portu w Gdańsku.
Rośnie liczba wyzwań stawianych dyrektorom finansowym
Wyzwań stojących dziś przed dyrektorami finansowymi jest coraz więcej. Właśnie temu zagadnieniu poświęcony był panel dyskusyjny „Wyzwania, przed jakimi muszą stanąć dyrektorzy finansowi w konfrontacji z rzeczywistością prawno-podatkową w biznesie”. – Już dawno przestaliśmy zarządzać wyłącznie ryzykiem podatkowym, dziś zarządzamy szeroko pojętym ryzykiem finansowym. Słowa Przemysława Pohrybeniuka znalazły potwierdzenie w późniejszej prezentacji na temat wyzwań kształtujących przyszłość CFO, którą przeprowadził Dyrektor Zarządzający ACCA Polska oraz Krajami Bałtyckimi – Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ACCA Polska, aż 79 procent dyrektorów finansowych będzie zarządzało znacznie szerszym wachlarzem ryzyk niż tylko ryzyko finansowe. Rola CFO już dawno przekroczyła granice zwykłej działalności księgowej i sprawozdawczej.
CFO pozytywnie oceniają rynek
Firma Grant Thornton, jeden z partnerów Kongresu Dyrektorów Finansowych, zbadała nastroje rynkowe 150 dyrektorów finansowych. Okazuje się, że większość z nich z optymizmem patrzy w przyszłość. – CFO w większości spodziewają się wzrostu popytu, przy czym najlepsze perspektywy dotyczą rynku krajowego. Oczekiwania względem eksportu są nieco gorsze, co zapewne spowodowane jest utrzymującym się od dłuższego czasu spowolnieniem gospodarczym – przekonywał Tomasz Wróblewski, Partner Zarządzających w Grant Thornton. Dyrektorzy finansowi bardzo odważnie patrzą w przyszłość. – Chcą rozwijać swoje firmy, myślą o ekspansji na rynki zagraniczne. Twierdzą, że wzrost inwestycji pociągnie za sobą wzrost zatrudnienia, dlatego otwarcie deklarują plany tworzenia nowych miejsc pracy. Zamierzają jednak trzymać jej koszty w ryzach. Czekają na kolejny udany rok z solidną koniunkturą, dlatego wielu z nich przestawia się ze strategii obronnych na strategie ofensywne oparte właśnie na zwiększaniu sprzedaży, inwestowaniu, również poza granicami kraju oraz tworzeniu nowych miejsc pracy – wyliczał Tomasz Wróblewski z Grant Thornton.
Ogólnopolski cykl Kongresów Dyrektorów Finansowych to przedsięwzięcie niekomercyjne, organizowane od siedmiu lat z inicjatywy: ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants), Euler Hermes – firmy ubezpieczającej transakcje, dostarczającej raporty handlowe i odzyskującej należności oraz miesięcznika „Forbes”.
Partnerem strategicznym projektu Dyrektor Finansowy Roku był HSBC, natomiast magazyn Finanse i Controlling objął to wydarzenie patronatem medialnym.
Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.