W dniach 26–27 maja 2011 r. odbył się kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów. Temat przewodni tegorocznego kongresu brzmiał „Cała naprzód – rozwój przez controlling”.
Po wydarzeniach związanych z wyhamowaniem gospodarczym, ważnym momentem dla każdego przedsiębiorstwa jest znalezienie nowych sposobów na rozwój własnego potencjału. Dlatego też oś dyskusji merytorycznych kongresu bazowała na tym, jak jeszcze lepiej rozwijać organizację. Prelegenci krajowi i zagraniczni wskazywali na najważniejsze aspekty związane z tym tematem.
Dyrektor Biura Planowania i Controllingu, Maciej Dziudzik z Polskich Linii Lotniczych LOT S.A., pokazał, jak nawigując ponad wulkanicznymi pyłami oraz działając w niezwykle niepewnych i uzależnionych od warunków atmosferycznych warunkach, panować nad poprawą efektywności w całej organizacji. Dwa główne wątki wynikające z prelekcji odnosiły się do konieczności definiowania celów i priorytetów w ujęciu jakościowym, drugi zaś – do optymalizacji w ujęciu kosztowym.
Maciej Gawlik z Santander Consumer Bank w ciekawej formie przedstawił, na czym polega trudna sztuka zarządzania rentownością w korporacjach finansowych. Szczególną uwagę zwrócił na temat organizacyjnego zarządzania informacją o kosztach oraz o różnych podejściach do ich alokacji. Zaprezentował, w jaki sposób kontrola oraz procedury SOX wpływają na raportowanie zarządcze i rentowność przedsiębiorstwa. Przedstawił ewolucję alokacji kosztów oraz perspektywy ich dalszego rozwoju. Zwrócił również uwagę na to, w jaki sposób czynniki zwykłe i specyficzne wpływają na rentowność przedsiębiorstwa.
Gościem specjalnym kongresu był Dyrektor Instytutu Zarządzania i Controllingu, znany w świecie biznesu specjalista od zarządzania i controllingu, profesor Utz Schaeffer, który w Polsce przedstawił koncepcję zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa. Uwypuklona została waga interakcji pomiędzy elementami zrównoważonego rozwoju w praktyce. Prelegent wyróżnił dwa podejścia: potrójnej dolnej linii, gdzie wymiary społeczne, środowiskowe oraz ekonomiczne mają jednakową wagę, oraz podejście ekonomiczne dolnej linii, w której to perspektywa społeczna oraz środowiskowa brane są pod uwagę tylko wtedy, gdy tworzą wartość dodaną. Profesor Schaeffer przedstawił proces pomiaru oraz analizy wskaźników zrównoważonego rozwoju, a także przegląd technik pomiarowych, które z pewnością stanowiły wartościowy warsztat dla wszystkich zajmujących się tą tematyką.
Tomasz Wróbel, Dyrektor Finansowy Aesculap – Chifa Sp. z o.o. (Grupa BRAUN), po bardzo ciekawym przedstawieniu głównych zależności finansowych w branży medycznej, inspirował do myślenia kategoriami zmiany. Zarządzanie zmianą w otoczeniu politycznym z perspektywy doświadczeń praktyka na co dzień zmagającego się z tą sytuacją wiele wniosło do wartości merytorycznej spotkania.
Kierownik działu controllingu w firmie Victor, Robert Panufnik, przedstawił kluczowe czynniki skutecznego wdrożenia i rozwoju komórki controllingowej w przedsiębiorstwie. Wśród nich wymienił świadomość finansową zespołów, realne cele organizacji, wsparcie przełożonych i umiejętne podejmowanie decyzji.
Kolejny zagraniczny gość, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów, dr Walter Schmidt, przemawiał do odpowiedzialności słuchających. Wymienił pięć poziomów świadomości i współodpowiedzialności controllera: pierwszy z nich odnosi się do budowania i zachowania spójnej bazy danych, drugi do realizacji planu i analizowania systemu, trzeci do połączenia kwestii strategicznych i operacyjnych, czwarty do realizacji zrównoważonego biznesu przez grupy sterujące, i piąty – do wykreowania skutecznego controllingu rozumianego jako usługa dla biznesu. Konkluzje z pierwszego dnia zebrał dr Herwig Friedag, natomiast lider Koła poznańskiego dr Dariusz Gulczyński zaprosił wszystkich uczestników na spotkanie integracyjne, które pozwoliło na dalszą wymianę myśli i poglądów w mniej formalnej atmosferze.
Pierwszym gościem drugiego dnia wykładów był dyrektor Grupy Strategia Wojciech Kryński. Zwrócił on uwagę, w jakim kierunku powinna się rozwijać rachunkowość finansowa, jakie konsekwencje niosą ze sobą MSR i MSSF. Zwrócił uwagę na zwiększający się nacisk na jakość informacji w rachunkowości zarządczej.
Z kolei dyrektor zarządzający Development Dimensions International, Inc. (DDI), Wolfgang Doerfler, dzielił się wiedzą na temat, jak skutecznie zarządzać talentami. Do popularnych błędów związanych w wyceną kapitału intelektualnego w wymiarze talentów zaliczył mierzenie samych procesów rozwojowych, a nie wyników, oraz mierzenie zbyt szybko lub zbyt późno. Zaproponował metody powszechnie używane w firmie DDI, czyli skalowanie od taktyki do strategii, mierzenie w sposób ciągły, stworzenie logicznej ścieżki rozwoju personalnego.
Pierwszym duetem kongresu byli menedżerowie Łukasz Cyfert oraz Anatol Skitek – zespół z Grant Thorton. Tematem przewodnim ich prelekcji było uwypuklenie korelacji pomiędzy controllingiem a zarządzaniem ryzykiem. Temat o tyle istotny, że w związku z coraz to bardziej ryzykownym otoczeniem wzrasta ważkość zarządzania ryzykiem. Dobrze prowadzone zarządzanie ryzykiem nie stanowi dla firmy kosztu, lecz wartość dodaną, gdyż wpływa m.in. na identyfikację kluczowych niebezpieczeństw, wykrywanie szans zwiększających wartość organizacji oraz ograniczanie strat, a także wspieranie komunikacji w przedsiębiorstwie.
Bardzo ciekawe wystąpienie miał Volker Schieck Commercial Plant Manager Robert Bosch, który przedstawił koncepcję controllingu dla produkcji w przemyśle motoryzacyjnym. Działania zespołu, którym zarządza, koncentrują się na dążeniu organizacji do generowania rentowności, dyscyplinie niskich kosztów finansowania zewnętrznego, na mapowaniu procesu tworzenia wartości w celu zwiększania efektywności decyzji. Jednym z kluczowych czynników sukcesu jest spójność między wewnętrzną i zewnętrzną rachunkowością cechującą się: wspólną podstawą, ujednoliconym wykresem rachunków, a także jasno zdefiniowanymi systemami raportów.
Główny Specjalista ds. Controllingu w firmie Hochtief S.A. Eryk Głodzińśki poruszył temat controllingu projektów jako element controllingu przedsiębiorstwa. Podczas żywiołowego wykładu zaprezentował wpływ MSR i MSSF na analizę efektywności długoterminowej. Wspierając się przykładem praktycznym, przedstawił narzędzia wykorzystywane w firmie do controllingu. Praktyczne wytyczne otrzymali wszyscy, którzy w ramach projektów prowadzą analizę odchyleń, prognozy płynności i metody wskaźnikowe analizy efektywności.
Prelekcją zamykającą kongres był długo wyczekiwany kobiecy duet z PricewaterhouseCoopers. Małgorzata Małecka oraz Małgorzata Górska w wyjątkowo komunikatywny sposób zaprezentowały wykład dotyczący ryzyka wystąpienia oszustwa oraz sposobów ich wykrywania i zapobiegania im. Teza, iż według badań mężczyźni rozmijają się z prawdą dwa razy częściej niż kobiety, wzbudziła wiele emocjonujących komentarzy i dyskusji. Jeśli jednak przyjąć, że mijanie się z prawdą inicjuje różnego rodzaju oszustwa, to ich konsekwencją są z kolei realne straty finansowe, które w globalnie działających firmach oscylują w granicach 5% przychodów. Prowadzące podjęły się próby zdefiniowania czynników, dla których fałszuje się wyniki finansowe. Uczestnicy kongresu, bogatsi w tę wiedzę, z pewnością będą mogli jeszcze lepiej dbać o wiarygodne i rzetelne raporty.
Uczestnicy tegorocznego kongresu podkreślali, że kolejny raz przyjechali po praktyczne informacje odpowiadające na nurtujące ich pytania i wyjeżdżają z dużą dozą inspiracji, dzięki którym będą mogli zdobytą wiedzę wykorzystać w codziennej pracy.
Kongres moderowali dr Adrianna Lewandowska (Członek Zarządu ICV), dr Herwig Friedag (szef komisji ds. PR w ICV) oraz Edyta Szarska (delegat krajowy ICV).
Kolejny kongres ICV w przyszłym roku w dniach 26–27 kwietnia 2012 r. Więcej informacji na temat V Międzynarodowego Kongresu Controllerów znaleźć można na stronie www.icv.pl.