Problemy w strefie euro przyczyną przeceny złotego...
- Po fali umocnienia złotego w lutym i marcu na początku kwietnia 2010 r. NBP dokonał interwencji walutowej, co doprowadziło do korekty złotego. Sprzyjała jej sytuacja techniczna (niski RSI, dywergencja z MACD), a kurs EUR/PLN ustabilizował się w przedziale 3,85–3,92. Nasilenie obaw o sytuację w Grecji doprowadziło do ostrej przeceny aktywów ryzykownych, a kurs EUR/PLN poszybował do 4,25. Odreagowanie po ogłoszeniu pakietu stabilizacyjnego UE było bardzo mocne, a złoty spadł poniżej poziomu 4,0.
- Zmniejszenie ryzyka systemowego strefy euro powinno uspokoić inwestorów i ograniczyć zmienność na rynkach. Słabe euro powinno sprzyjać niemieckiej gospodarce, a tym samym także polskiej, co powinno ograniczać negatywną presję na złotego. Ważne poziomy wsparcia dla EUR/PLN to 3,94 i 3,85. Nie zmieniamy znacząco prognoz kursu walutowego na dalszą część roku.
...oraz wzrostu stóp rynkowych
- Trwająca wraz z umocnieniem złotego silna zwyżka cen obligacji i spadek stóp IRS trwały do połowy kwietnia 2010 r. W kierunku spadku stóp rynkowych oddziaływała poprawa sytuacji płynnościowej na rynku pieniężnym i spadek stóp WIBOR. Ponadto interwencja walutowa NBP, która osłabiła złotego, została odebrana jako przejaw braku obaw ze strony Banku Centralnego o inflację, co dodatkowo obniżyło stopy rynkowe. Pod koniec sierpnia rozpoczęła się korekta stóp w górę wraz ze stopniowym osłabieniem złotego, która nabrała tempa przy wzroście obaw o sytuację krajów południa strefy euro.
- Przecena długu w reakcji na problemy zadłużenia krajów strefy euro była dobrą okazją do zakupu obligacji. Spadkom stóp sprzyjać powinno stopniowe odreagowanie złotego przy spadającej inflacji bieżącej, podobnie jak oddalenie podwyżek stóp przez EBC.