MF wydał rozporządzenie, w którym wydłużył ważność oświadczeń pierwotnych w podatku u źródła. Podatnicy zyskali również więcej czasu na składanie oświadczeń następczych.
Przypominamy, że jeżeli łączna kwota należności, takich jak m.in. dywidendy, wypłacanych w roku podatkowym, obowiązującym u wypłacającego te należności na rzecz podmiotu powiązanego przekracza 2 mln zł, polski płatnik powinien potrącić od nich podatek u źródła według stawki krajowej. Dopiero potem może się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku. Jest to tzw. mechanizm pay and refund. Płatnik, który nie chce stosować tego mechanizmu, może złożyć we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie, w którym deklaruje, że nie ma przeszkód, aby zastosował preferencję w postaci np. niższej stawki podatku na podstawie umowy międzynarodowej (tzw. oświadczenie pierwotne). W przypadku podatników:
→ CIT jest to oświadczenie WH-OSC,
→ PIT jest to oświadczenie WH-OSP.
Oświadczenia te są ważne do upływu drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym je złożono.
Płatnik, który kontynuuje ww. wypłaty na rzecz podmiotu powiązanego, musi złożyć we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie następcze. Trzeba to zrobić do 7. dnia miesiąca następującego po upływie okresu ważności oświadczenia pierwotnego.
MF wydał rozporządzenie, w którym wydłużył:
→ ważność oświadczeń pierwotnych do końca roku podatkowego, w którym podatnik je złożył; wydłużenie to ma zastosowanie do oświadczeń złożonych do 31 grudnia 2022 r. oraz
→ termin na złożenie oświadczenia następczego do końca następnego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, w którym płatnik złożył oświadczenie pierwotne.
Rozporządzenie weszło w życie 31 sierpnia 2022 r.
Podstawa prawna:
→ rozporządzenie Ministra Finansów z 29 sierpnia 2022 r. w sprawie przedłużenia niektórych terminów wykonywania przez płatników obowiązków w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego – Dz.U. z 2022 r. poz. 1829
Pozostałe 0% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratęMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.