MF pracuje nad przepisami regulującymi kwestię opodatkowania przedsiębiorstw cyfrowych, póki co w zakresie tzw. digital advertising tax, czyli opodatkowania reklam cyfrowych – powiedziała dziennikarzom Minister Finansów Teresa Czerwińska, w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
„Podatek cyfrowy, kwestia opodatkowania gospodarki cyfrowej jest wyzwaniem dla wszystkich krajów członkowskich UE. Ten problem jest dostrzegany przez wszystkich ministrów finansów. Często rozmawiamy o tym, o DST, czyli digital services tax czy o DAT (digital advertising tax), czyli o podatku od reklam cyfrowych. Część krajów, mimo że nie mamy konsensusu na poziomie europejskim, wprowadza DST czy DAT w jakiejkolwiek formie u siebie” – powiedziała Czerwińska.
„Przygotowujemy takie rozwiązanie, zostało to zapowiedziane przez pana premiera, w formie na razie bardziej DAT, czyli opodatkowania reklam cyfrowych. Niemniej jednak, chcielibyśmy docelowo – nie ma żadnego powodu, żeby ta gałąź pozostawała poza opodatkowaniem. Rozmawiamy z partnerami, jestem pewna że uda się wypracować konsensus” – dodała.
Przedstawiona w kwietniu przez Ministerstwo Finansów Aktualizacja Programu Konwergencji zakłada opracowanie przepisów prawa regulujących kwestię opodatkowania przedsiębiorstw cyfrowych świadczących usługi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W APK oszacowano, iż dochody z tego podatku w Polsce mogłyby wynieść w 2020 r. ok. 217,5 mln zł. Za podstawę szacunku dochodów z tytułu opodatkowania przedsiębiorstw cyfrowych przyjęto określoną w raporcie Komisji Europejskiej prognozę na 2019 r. dochodów UE z podatku od usług cyfrowych oraz prognozę dochodów z CIT w Polsce na 2019 r., określoną w ustawie budżetowej na 2019 r. w kwocie 34,8 mld zł.
Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.
Źródło: www.nowy.inforlex.pl