Za nami XIX Kongres Controllerów – wydarzenie, które od wielu lat organizuje Akademia Controllingu Ośrodka Doradztwa i Treningu Kierowniczego w Gdańsku. Tym razem miejscem obrad dorocznego zjazdu controllerów był Hotel „Scandic” w Gdańsku.
Tematem przewodnim kongresu był „Controller jako partner kadry menedżerskiej”. Główne tematy poruszane w trakcie kongresu dotyczyły funkcji, zadań i roli controllera jako istotnego partnera kadry menedżerskiej w ustalaniu, uzgadnianiu i realizacji celów przedsiębiorstwa. Zwracano też uwagę, iż controller to już zawód, taki jak menedżer, sprzedawca, planista czy też audytor. Uczestnicy kongresu mieli także okazję wysłuchać kilku naprawdę ciekawych oraz istotnych merytorycznie referatów dotyczących prawidłowego konstruowania umów w działalności gospodarczej, oraz pułapek i „niespodzianek” dotyczących zawierania transakcji opcyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem opcji walutowych.
Gościem specjalnym kongresu był w tym roku prof. dr Martin Hauser – Członek Zarządu Controller Akademie, jednocześnie merytoryczny szef trenerów controllingu Controller Akademie w Gauting k. Monachium, Członek Zarządu International Group of Controlling. Natomiast jego kierownikiem naukowym oraz zarządzającym obradami był tradycyjnie dr Stefan Olech – kierownik naukowy Akademii Controllingu Ośrodka Doradztwa i Treningu Kierowniczego w Gdańsku.
W trakcie XIX Kongresu Controllerów wygłoszone zostały następujące referaty:
w Obraz przewodni controllera sformułowany przez International Group of Controlling w świetle aktualnych tendencji rozwojowych – prof. dr Martin Hauser,
w Controlling jako narzędzie do zarządzania projektami – aspekty praktyczne na przykładzie Stoczni Północnej SA – Ewa Rogowicz,
w Łączenie poziome controllingu w spółce dominującej i zależnej – Adam Jasiek, PESA Bydgoszcz SA,
w Współczesny Herakles, czyli controller w przedsiębiorstwie monopolistycznym – Alicja Zaborowska, Michał Siemoński, PERN „Przyjaźń” SA,
w Los pioniera controllingu w firmie – Paweł Gaca, Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK,
w Czas spłacać długi – Andrzej Radecki, Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych, Bedoń,
w Kontrola procesów w organizacji a „wrażliwe” elementy kontraktu gospodarczego – Jacek Węsierski, ODiTK,
w Opcje – czy igranie z ogniem – Marek Suchowolec, GreenCapital Sp. z o.o.,
w Controller architektem świadomości controllingowej przedsiębiorstwa – Adam Borowicz, Akademia Controllingu ODiTK,
w Controller jako partner kadry menedżerskiej – Stefan Olech, Akademia Controllingu ODiTK.
W drugim dniu kongresu autorzy referatów prowadzili trzy równoległe dyskusje panelowe. W trzecim dniu natomiast odbyły się warsztaty praktyczne, w dwóch grupach tematycznych, prowadzone przez trenerów ODiTK:
w Co warto wiedzieć o zarządzaniu różnorodnością pokoleniową? Dokąd zmierzają – pokolenie X, Y, Z?, Dorota Kabat,
w Controller jako partner kadry menedżerskiej, Stefan Olech.
Więcej informacji na temat kongresu można znaleźć na stronie www.oditk.pl. A za rok, w dniach 23–25 maja 2012 r., jubileusz... XX Kongres Controllerów.
Tematem wiodącym będzie: „Controlling jako istotny czynnik długotrwałego funkcjonowania przedsiębiorstwa”.