Płace i zatrudnienie w trendzie wzrostowym
- Średnia płaca w sektorze firm wzrosła w maju o 3% r/r, powyżej prognoz rynku i najszybciej od początku roku. Realny wzrost płac wyniósł 1,5% r/r, najwięcej od ponad roku i będzie dalej przyspieszał, m.in. za sprawą spadającej inflacji.
- Wzrost zatrudnienia był nieznacznie słabszy niż w kwietniu i wyniósł 1,6% r/r. W kolejnych miesiącach powinno być lepiej. Fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw odnotował wzrost o 4,6% r/r nominalnie i o 2,1% realnie, najszybszy od I kwartału 2004 r.
- Poprawiająca się sytuacja dochodowa konsumentów i malejące obawy przed bezrobociem będą czynnikami sprzyjającymi wzrostowi konsumpcji prywatnej w II połowie 2005 r. Szczególnie przy malejącym poziomie stóp procentowych.
Bezrobocie spada coraz szybciej
- Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w maju 2005 r. do 18,3% z 18,8%. W porównaniu z majem 2004 r. obniżka wyniosła 1,2 pkt proc., co było najszybszym tempem poprawy od około 7 lat.
- Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy po raz pierwszy od sierpnia 2001 r. zmniejszyła się do poziomu poniżej 2,9 mln osób i była o ponad 7% niższa niż przed rokiem.
- Poprawa widoczna jest również w danych BAEL za I kwartał 2005 r. Stopa bezrobocia według BAEL obniżyła się w ciągu roku o prawie 2 pkt proc., liczba bezrobotnych spadła w I kwartale o 310 tys. osób (czyli o 8,8% r/r), liczba osób pracujących wzrosła o 302 tys. osób (2,2% r/r).
- Według Ministerstwa Gospodarki w czerwcu nastąpiło wyraźne przyspieszenie wzrostu nowych ofert pracy na rynku.
Ponownie nadwyżka w obrotach bieżących
- W kwietniu 2005 r. na rachunku obrotów bieżących zanotowano nadwyżkę przekraczającą 0,5 mld euro, a deficyt handlowy wyniósł zaledwie 7 mln euro. Oprócz bardzo niskiego deficytu handlowego, poprawa w obrotach bieżących to zasługa wysokich transferów netto.
- Dynamika eksportu i importu znacznie spowolniła kwietniu (w przypadku importu znalazła się na sporym minusie), co wynikało z efektu wysokiej bazy. Przewidujemy, że w kolejnych miesiącach wzrost eksportu i importu będzie wyższy, potwierdzając wysoki poziom aktywności gospodarczej.
- Prawie zrównoważone obroty wymiany z zagranicą w kwietniu sugerują, że w II kwartale 2005 r. udział eksportu netto we wzroście PKB może być ponownie dodatni.
CPI w maju na poziomie celu inflacyjnego
- Tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych zrównało się w maju z celem inflacyjnym RPP, osiągając 2,5% r/r. Inflacja była nieco wyższa od oczekiwań głównie dlatego, że wzrost cen żywności okazał się większy od prognoz. Wyniósł on 0,9% m/m i 4,3% r/r. Roczne tempo wzrostu cen pozostałych składników koszyka konsumpcyjnego prawie się nie zmieniło w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Wyjątkiem był wzrost cen paliw (0,8% m/m) oraz cen wyrobów tytoniowych (0,6% m/m).
- W czerwcu 2005 r. inflacja spadnie ponownie, m.in. za sprawą bardzo wysokiej bazy jeśli chodzi o ceny żywności (które bardzo mocno wzrosły po akcesji do UE). Nawet znaczący wzrost cen paliw nie będzie w stanie zapobiec spadkowi inflacji. Przewidujemy, że CPI wyniesie 1,6% r/r, tymczasem Ministerstwo Finansów prognozuje spadek do 1,3% r/r, za sprawą spadku cen żywności.
... a PPI poniżej zera
- W maju 2005 r. ceny produkcji przemysłowej obniżyły się o 0,5% r/r po wzroście o 0,9% r/r w kwietniu. Dynamika PPI spadła poniżej zera po raz pierwszy od grudnia 2001 r. Oczywiście należy pamiętać, że sytuacja jest daleka od deflacji cen produkcji (rozumianej jako długotrwały spadek cen produkcji), ponieważ ich roczny spadek obserwowany obecnie to w dużej mierze efekt bardzo wysokiej bazy.
- Kształtowanie się cen producenta w ostatnich miesiącach potwierdza bardzo korzystne perspektywy inflacji na najbliższe miesiące. Według naszych prognoz roczna dynamika PPI pozostanie bliska zeru przynajmniej do sierpnia, ale później powinna powrócić na plus i zakończyć rok na poziomie ok. 2%.
Inflacja bazowa poniżej celu inflacyjnego
- Zgodnie z oczekiwaniami wszystkie miary inflacji bazowej obniżyły się w maju 2005 r., podążając w ślad za głównym wskaźnikiem CPI. Spadek był znaczny i wyniósł od 0,4 do 1,1 pkt proc.
W efekcie wszystkie miary inflacji bazowej znalazły się po raz pierwszy od roku poniżej celu inflacyjnego RPP (2,5%). Najniższą wartość miała inflacja netto, która wyniosła 1,5% r/r wobec 2,3% w kwietniu.
- Źródłem spadku było przede wszystkim zniknięcie wpływu jednorazowego zaburzenia cen związanego z wejściem Polski do UE. Warto jednak zauważyć, że spadek inflacji w maju 2005 r. był znacząco słabszy niż jej wzrost zanotowany w maju 2004 r. i wszystkie miary inflacji bazowej w maju znalazły się powyżej poziomów z okresu bezpośrednio przed akcesją do UE.