Bezrobocie we wrześniu bez zmian
- Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 13% na koniec września 2013 r., czyli nie zmieniła się wobec poprzedniego miesiąca. W urzędach pracy na koniec września zarejestrowanych było 2082 tys. osób. W porównaniu z sierpniem ich liczba zmniejszyła się o 0,9 tys. Rok wcześniej liczba bezrobotnych zwiększyła się o 14,3 tys. osób.
Wynagrodzenia w firmach wzrosły, zatrudnienie spadło
- Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2013 r. wzrosło o 3,6% r/r, natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach zmniejszyło się o 0,3% r/r – podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 0,3% i wyniosło 3770,91 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach nie zmieniło się w ujęciu miesięcznym i wyniosło 5495,1 tys. osób.
Dane o inflacji
- Jak wynika z komunikatu GUS, we wrześniu 2013 r. inflacja konsumencka CPI wyniosła 1% w ujęciu rocznym (wobec 1,1% r/r w poprzednim miesiącu). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1%. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 1,3% we wrześniu 2013 r. w ujęciu rocznym wobec 1,4% r/r w sierpniu – podał Narodowy Bank Polski (NBP). NBP podał też, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych wyniosła we wrześniu 0,7% w ujęciu rocznym wobec 0,7% w poprzednim miesiącu. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła we wrześniu 1,6% wobec 1,6% w poprzednim miesiącu. Inflacja bazowa liczona metodą 15-procentowej średniej obciętej wyniosła 0,8% wobec 0,9% w poprzednim miesiącu. Wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) wyniósł we wrześniu 1% wobec 1,1% r/r w poprzednim miesiącu.
Solidna produkcja, PMI szybuje w górę
- W sierpniu produkcja przemysłowa wzrosła o 2,2% r/r. Najszybszy wzrost zarejestrowano w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (15,4% r/r) oraz produkcji pozostałego sprzętu transportowego (8,2%). Sierpniowy wynik był nieco słabszy niż w lipcu (6,3% r/r), ale to przede wszystkim skutek mniej korzystnego efektu dni roboczych. Dane oczyszczone z efektów kalendarzowych pokazały wzrost o 2,6% r/r (w lipcu było 2,8% r/r) i ta liczba nieco lepiej oddaje tendencje obecne w polskim przemyśle. Spodziewamy się, że ze względu na korzystną różnicę w dniach roboczych wzrost produkcji przyspieszy ponownie we wrześniu. Tym samym wzrost produkcji przemysłowej w trzecim kwartale będzie średnio znacząco wyższy (wzrost nawet o ok. 5% r/r) niż w pierwszej połowie roku (minimalny spadek). Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu spadła o 11,1% r/r, czyli nieco mocniej, niż wskazywały prognozy. Niemniej wydaje nam się, że ten sektor również wyszedł już z dołka i można liczyć na poprawę w dalszej części roku. Wrześniowy odczyt PMI po raz kolejny wyraźnie przekroczył oczekiwania, osiągając 53,1 pkt, najwyższy poziom od kwietnia 2011 r. W ciągu pięciu miesięcy po osiągnięciu dołka PMI urósł aż o 6,2 pkt, czyli szybciej niż po kryzysie z 2008 r. (4,3 pkt). Tym razem wzrost należy zawdzięczać subindeksowi zatrudnienia, który osiągnął w ubiegłym miesiącu najwyższy poziom od maja 2007 r. Był to jednocześnie czwarty najwyższy odczyt w historii badania (od 1998 r.). Indeksy produkcji i nowych zamówień nieco się obniżyły, ale pozostają wyraźnie powyżej 50 pkt, a firmy informują o pozyskiwaniu nowych klientów oraz o zwiększonym popycie, zarówno z rynku krajowego, jak i z zagranicy.
Odbicie w sprzedaży detalicznej
- W sierpniu sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 3,4% r/r, nieco poniżej tempa z lipca (4,3%). W cenach stałych sprzedaż detaliczna ogółem wzrosła o 3,5% r/r (4,3% r/r w lipcu). Średnio w II kwartale sprzedaż wzrosła realnie o 1,5% r/r, w całej pierwszej połowie bieżącego roku o 0,8% r/r, podczas gdy pierwsze dwa miesiące III kwartału przyniosły wzrost średnio prawie o 4% r/r. O sile odbicia sprzedaży dobrze świadczą także dane o obrotach w handlu detalicznym (które m.in. uwzględniają małe placówki handlowe, w odróżnieniu od danych o sprzedaży detalicznej). Tam co prawda też odnotowano spowolnienie, ale tylko do 4,3% r/r z 4,5% r/r w lipcu. Dane potwierdzają oczekiwany przez nas scenariusz zakładający, że popyt wewnętrzny będzie stopniowo dołączał do samotnie wspierającego odbicie gospodarki eksportu w pierwszej połowie roku. Pomoże w tym dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy.
Przedsiębiorcy oczekują wyraźnej poprawy koniunktury w połowie 2014 r.
- Choć III kwartał 2013 r. przyniósł niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw, większość firm przewiduje znaczniejsze ożywienie najwcześniej w połowie 2014 r. – wynika z badań Narodowego Banku Polskiego prowadzonych we wrześniu. Ankietowani oczekują kontynuacji pozytywnych tendencji w ciągu najbliższych miesięcy, jednak znaczniejsze ożywienie przewidywane jest dopiero w połowie 2014 r. Moment ten jest odsuwany w czasie z kwartału na kwartał, przez co długookresowe prognozy wydają się bardziej postawą życzeniową firm niż elementem realnej i rzetelnej oceny zmian sytuacji na rynku – podkreśla bank centralny. Wszystkie analizowane miary zapotrzebowania na produkty i usługi oferowane przez przedsiębiorstwa poprawiły się. Wśród ocen bieżących zanotowano wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych oraz spadek bariery popytowej – obie miary osiągnęły w III kwartale 2013 r. poziomy powyżej swojej długookresowej średniej. Mimo poprawy wskaźniki prognoz na IV kwartał 2013 r., w tym prognozy popytu, nowych zamówień oraz produkcji, pozostały nadal wyraźnie poniżej swojej długookresowej średniej, co wskazuje na utrzymanie się w najbliższych miesiącach wciąż relatywnie niskiej dynamiki produkcji i sprzedaży.