Poprawa w przemyśle i budowlance dzięki kalendarzowi
- Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu 2014 r. o 4,2% r/r, a budowlano-montażowa o 5,6% r/r. Oba odczyty przekroczyły oczekiwania i były lepsze niż w sierpniu. Wzrost produkcji przemysłowej po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniósł 1,9% r/r wobec tylko 0,7% r/r miesiąc wcześniej. Dla porównania, średni wzrost w okresie maj–lipiec był na poziomie 2,4% r/r.
Sprzedaż detaliczna słabsza pod wpływem dobrej pogody
- Wzrost sprzedaży detalicznej spowolnił we wrześniu 2014 r. do 1,6% r/r z 1,7% r/r w sierpniu. Wynik był słabszy od prognoz. Głównym źródłem niespodzianki była bardzo słaba sprzedaż w kategorii odzież i obuwie. Spodziewamy się odbicia sprzedaży detalicznej już w październiku. Naszą prognozę wspierają m.in. informacje o rejestracjach nowych samochodów, które pokazały wzrost prawie o 20% m/m drugi miesiąc z rzędu.
Rynek pracy mocniejszy w trzecim kwartale
- Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw urosło o 0,8% r/r, a płace o 3,4% r/r we wrześniu. W całym III kwartale zatrudnienie wzrosło średnio o 0,8% r/r, wynagrodzenia o 3,5% r/r, a realny fundusz płac o 4,5% r/r. Spodziewamy się kontynuacji pozytywnych tendencji w sektorze przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach.
- Stopa bezrobocia obniżyła się we wrześniu 2014 r. do 11,5% z 11,7% w sierpniu. Ponadto liczba ofert pracy w ciągu miesiąca była najwyższa od ponad 4 lat.
Inflacja wciąż poniżej zera
- Inflacja CPI wyniosła we wrześniu –0,3% r/r (tyle co w sierpniu). Ceny żywności przerwały trwający siedem miesięcy trend spadkowy i zanotowały lekki wzrost we wrześniu (o 0,1% m/m). Nie spodziewamy się jednak, aby oznaczało to odwrócenie trendu w tej kategorii. Inflacja CPI utrzyma się poniżej zera prawdopodobnie przynajmniej do grudnia.
- Inflacja bazowa po wyłączeniu żywności i energii lekko wzrosła we wrześniu do 0,7% r/r, ale w kolejnych miesiącach wciąż pozostanie niska, poniżej 1% do końca tego roku.