W dobie kryzysu banki niechętnie udzielają finansowania za pomocą kredytu obrotowego. W tej sytuacji przedsiębiorcy powinni rozważyć skorzystanie z usług faktoringowych. Narzędzie stosowane w okresie koniunktury może pomóc poprawić płynność finansową również, a może przede wszystkim, w gorszych czasach.
Usługa faktoringowa, w odróżnieniu od kredytu w banku, skupia się głównie na ocenie ryzyka handlowego między klientem a odbiorcą. Dla banku kluczową kwestią jest zdolność kredytowa potencjalnego klienta, która w przypadku spowolnienia gospodarczego jest, jak wiadomo, często niższa niż zwykle. Co ważne, faktoring nie jest wyłącznie zastrzykiem gotówki na konto firmowe. Oferuje również wiele usług dodanych, szczególnie cennych dla przedsiębiorców w okresie gorszej koniunktury. Podstawową korzyścią jest poprawa płynności finansowej i jednoczesna poprawa struktury bilansu, dzięki czemu możliwe jest wywalczenie lepszych warunków kredytowych czy wyższych limitów u dostawców.
W czasach kryzysu większego znaczenia nabierają działania prewencyjne, jakie zapewnia faktoring, czyli weryfikacja wypłacalności odbiorców. Pozwala to uniknąć sprzedania towaru lub wyświadczenia usługi firmie o słabszej kondycji finansowej lub kiepskiej reputacji płatnika – przekonuje Grzegorz Pardela, dyrektor handlowy Pragma Faktoring S.A.
Podobnie zadziała ocena prawna zawartych umów i kontraktów. Po analizie dokumentów klient dowie się o operacyjnych konsekwencjach wszelkich niekorzystnych zapisów. Umożliwi to przeprowadzenie transakcji w sposób niwelujący wpływ ewentualnych sytuacji spornych, a w przyszłości ustrzeże przed podobnymi zapisami. W ramach usługi faktoringu dostępna jest również opcja ubezpieczenia transakcji, czyli przejęcia ryzyka niewypłacalności odbiorcy do wysokości limitu przyznanego przez ubezpieczyciela, z którym pracuje firma faktoringowa.
Faktoring pozwala zrzucić z siebie konieczność ciągłego upominania się o własne pieniądze, gdyż monitoring bieżących wpłat leży po stronie firmy faktoringowej. Możliwe jest także zlecenie działań windykacyjnych. Co ważne, wszystko odbywa się z wykorzystaniem posiadanych już przez faktora dokumentów transakcyjnych i wiedzy o dłużniku, tym samym cały proces przebiega szybciej i sprawniej niż w przypadku zlecenia sprawy kolejnej firmie zewnętrznej. Dlatego na początku współpracy warto zwrócić uwagę na kompleksowość usług oferowanych przez firmy faktoringowe.
Umiejętnie wykorzystany faktoring pozwala zarobić na siebie. Dzięki gotówce za przekazanie należności przedsiębiorca może uzyskać rabat za zakupy gotówkowe u swoich dostawców. Im więcej takich odbiorców, tym większe korzyści finansowe – dodaje Grzegorz Pardela.
Możliwe jest także ustalenie lepszych warunków odbiorcom – przedsiębiorca może wydłużyć im terminy płatności. Tym samym może dać im szansę na większe zamówienie, zwiększając jednocześnie swój wolumen sprzedaży i przychody uzyskane z tego tytułu.