Czekamy do października
l Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, pomimo utrzymania stóp bez zmian w sierpniu, Rada utrzymała nieformalne jastrzębie nastawienie polityki pieniężnej i nie wykluczyła dalszego zacieśnienia tej polityki, stwierdzając, że pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po analizie danych napływających w nadchodzącym okresie. Wciąż spodziewamy się, że kolejną decyzją Rady będzie podwyżka. Jednak w kontekście coraz mocniejszych sygnałów wyhamowania wzrostu gospodarczego za granicą (w szczególności w strefie euro) oraz obaw o skalę spowolnienia gospodarczego w kraju wydaje się, że będzie to tylko jedna podwyżka stóp procentowych.
l Przewidywany przez nas wzrost sierpniowej inflacji CPI do ok. 5%, wzrost inflacji netto do ok. 4% oraz inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii powyżej 2,5%, przy utrzymaniu wzrostu płac na dwucyfrowym poziomie, mógłby stanowić impuls do podjęcia takiej decyzji już we wrześniu. Z drugiej strony, wskaźniki aktywności za sierpień (produkcja przemysłowa, sprzedaż, eksport) będą prawdopodobnie dość słabe, m.in. ze względu na efekt mniejszej liczby dni roboczych, co z pewnością nie pomoże przekonać we wrześniu do podwyżki tych członków Rady, którzy obawiają się skutków poważnego spowolnienia w II połowie roku.
l Dlatego wydaje nam się, że większość w RPP zdecyduje się wstrzymać z podwyżką do października, kiedy to zostanie opublikowany nowy Raport o inflacji i kolejna projekcja inflacji. Jeżeli wyniki nowej projekcji będą potwierdzały scenariusz umiarkowanego, a nie gwałtownego spowolnienia gospodarki, oraz dość powolną ścieżkę powrotu inflacji do celu, w październiku czeka nas zapewne podwyżka stóp o 25 pb.