Rada nie zmienia strategii
l W listopadzie 2007 r. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 25 pb. Była to czwarta podwyżka stóp w tym roku, w efekcie czego główna stopa referencyjna NBP wynosi 5,0%, czyli o 1 pkt procentowy więcej niż na początku roku. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami analityków, chociaż rynek stopy procentowej obawiał się przed posiedzeniem, że Rada może tym razem podnieść stopy o 50 pb.
l Wymieniona w komunikacie lista czynników, które mogą spowodować narastanie presji inflacyjnej, była niemal identyczna jak przed miesiącem (do zagrożeń dodano wyższe ceny ropy naftowej), podobnie jak lista czynników ograniczających inflację. Jednak w ocenie Rady, siła argumentów oddziałujących w kierunku ograniczenia inflacji „może okazać się niewystarczająca do utrzymania inflacji na poziomie celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej”. Jak przed miesiącem, Rada uznała, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie powyżej celu inflacyjnego jest wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu. Tym razem było jednak na tyle wyższe, że skłoniło Radę do działania.
l Perspektywy polityki pieniężnej nie uległy zmianie w stosunku do wcześniej prezentowanego przez nas scenariusza. Rada zdaje sobie sprawę, że CPI może dalej rosnąć (powyżej 3,5%), ze względu na presję na rynku żywności oraz rosnącą presję płacową, dlatego kolejne podwyżki stóp procentowych jeszcze nastąpią. Utrzymujemy oczekiwania, że nastąpią jeszcze dwie w tej samej skali, w styczniu i w marcu 2008 r., i w sumie stopa referencyjna wzrośnie do poziomu 5,5%. Odchylenie od tego scenariusza może nastąpić, gdyby publikowane w kolejnych miesiącach dane o inflacji, płacach i aktywności gospodarczej znacząco różniły się od oczekiwań.
Oczekiwania rosną wraz z inflacją
l Według danych NBP, w listopadzie 2007 r. inflacja oczekiwana za 12 miesięcy wzrosła do poziomu 2,6% (o 1 pkt proc.), czyli nieco więcej niż wzrost inflacji CPI dwa miesiące wcześniej użyty do kwantyfikacji oczekiwań (do 2,3% we wrześniu z 1,5%).
l Wraz z odbiciem inflacji CPI w ostatnich miesiącach należy spodziewać się dalszego wzrostu miary oczekiwań inflacyjnych. Ciekawa będzie również struktura odpowiedzi na pytania ankietowe. Już w danych za październik procent odpowiedzi, że ceny „będą rosły szybciej niż teraz” wzrósł do poziomu najwyższego od ponad roku (28,7%).