W maju drugi miesiąc przerwy, w czerwcu podwyżka
l RPP pozostawiła stopy bez zmian po raz drugi z rzędu, ale podobnie jak w kwietniu komunikat nie pozostawił wątpliwości, że nadal jesteśmy w fazie zacieśniania polityki pieniężnej i drzwi do podwyżki już w czerwcu są otwarte. Stwierdzając, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej celu jest nadal wyższe niż tego, że będzie niższa od celu, Rada utrzymała restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej, przede wszystkim z powodu ryzyka utrzymania się inflacji i oczekiwań inflacyjnych na podwyższonym poziomie oraz niekorzystnej relacji pomiędzy wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy. Komunikat Rady był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Rada dodała jeden czynnik „jastrzębi”, mówiący o ryzyku przenoszenia się wysokich cen żywności i energii na inne ceny, w szczególności ceny niektórych usług. Pozostałe „jastrzębie” argumenty pozostały w mocy. Czynniki przemawiające za wstrzymaniem się z podwyżką były podobne jak w kwietniu.
l Pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie według RPP możliwa po zapoznaniu się z kolejnymi danymi i nową projekcją inflacji. Biorąc pod uwagę opublikowane już dane o PKB za I kwartał 2008 r. (lepsze od prognoz) oraz nasze prognozy wskaźników, które zostaną opublikowane w tym miesiącu przed posiedzeniem Rady (wzrost inflacji i nadal wysoka dynamika płac będą dla RPP ważniejsze niż obniżenie wskaźników aktywności gospodarczej), nadal przewidujemy podwyżkę stóp w czerwcu, z ryzykiem na jeszcze jedną w dalszej części roku. Oprócz nowych danych, argumentem za podwyżką stóp w czerwcu będzie zapewne również nowa projekcja inflacji, która według jednego z członków Rady będzie gorsza od poprzedniej.
Kwietniowe posiedzenie bez przełomowych wniosków
l Opis dyskusji RPP na kwietniowym posiedzeniu nie wniósł wiele nowego do oceny debaty, jaka toczy się wewnątrz RPP na temat sytuacji gospodarczej i perspektyw polityki pieniężnej. Za główne ryzyka dla celu inflacyjnego w średnim okresie Rada nadal uznaje obszar rynku pracy oraz możliwość wzrostu oczekiwań inflacyjnych wynikającą z podwyższonej inflacji i oczekiwanego dalszego wzrostu cen regulowanych. W odniesieniu do cen żywności, które są kluczowym determinantem inflacji CPI w Polsce, RPP jest umiarkowanie optymistyczna, zakładając obniżenie się rocznej dynamiki cen żywności w nadchodzących miesiącach.
l Więcej miejsca niż miesiąc wcześniej poświęcono wpływowi aprecjacji złotego na gospodarkę i inflację. Zdania członków Rady na ten temat były podzielone.