Istotnym elementem rozwoju każdego przedsiębiorstwa są inwestycje, pociągające za sobą zazwyczaj angażowanie znacznych środków finansowych w celu osiągnięcia przyszłych korzyści. Aby uniknąć zaskoczenia niepożądanym ich rezultatem, nie wystarczy jedynie skonstruować plan finansowy przedsięwzięcia, ale należy wziąć pod uwagę zmienne, które mogą mieć negatywny wpływ na jego wynik.
Rozpoczynając inwestycję, przedsiębiorstwo powinno precyzyjnie określić nie tylko strukturę finansowania inwestycji, ale i oprzeć się na właściwie przeprowadzonym rachunku ekonomicznym, możliwym jedynie przy wykorzystaniu metod oceny efektywności inwestycji z uwzględnieniem ryzyka, które wykażą, czy inwestycja powinna być realizowana. Zatem konieczne jest określenie ryzyk, jakie mogą wpłynąć na sukces inwestycji i nie można tutaj użyć żadnego uniwersalnego podejścia, ponieważ każdy projekt inwestycyjny jest niepowtarzalny, a jego indywidualne cechy warunkowane są przez założony harmonogram, budżet oraz korzyści. Problemy poruszone w artykule są zatem ważne z punktu widzenia każdego przedsiębiorstwa realizującego różnego typu inwestycje rzeczowe.
Ryzyko w projektach inwestycyjnych
Definicja ryzyka w inwestowaniu nawiązuje do możliwości, że zwrot z przedsięwzięcia będzie inny niż zakładany: niższy – ryzyko negatywne; wyższy – ryzyko pozytywne. Zatem ryzyko powinno być postrzegane przez pryzmat odchylenia od planu1. Takie podejście prezentuje możliwość wyboru przez inwestora pomiędzy opcją większej szansy z wyższym ryzykiem a mniejszej szansy z niższym ryzykiem2. Właśnie korzyść, mogąca wyniknąć z podjęcia ryzyka, jest dla inwestorów motorem do jego podejmowania. Należy zatem doprowadzić w organizacji do podejmowania decyzji z rozpatrywaniem relacji uzyskanych korzyści do wartości podejmowanego ryzyka (zwrotu z podjęcia ryzyka).
Ryzyko powoduje koszty dla przedsiębiorstwa, których nie poniosłoby w świecie informacji doskonałej, czyli pewności. Ale nawet najbardziej dokładna i sprawdzona informacja niesie ze sobą pewną dozę niewiadomej, która może być źródłem ryzyka. Encyklopedia PWN przedstawia następującą definicję kosztu ryzyka: „możliwa do przewidzenia strata związana z niepowodzeniem pewnej części przedsięwzięć firmy”3. Nie jest to jednak pełna definicja, ponieważ nie uwzględnia kosztów zabezpieczenia przed ryzykiem, czy niepodjętych działań, a jedynie koszt straty.
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.