Procesowa orientacja zarządzania firmą zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Ci, którzy chcą skorzystać z tego podejścia, mogą wybierać spośród szeregu różnych metod prowadzenia projektów, które (bardzo ogólnie) można podzielić na dwie kategorie: tradycyjne i zwinne. W artykule opisano, czym różnią się jedne od drugich i czy każda firma (niezależnie od branży) może wdrożyć zarządzanie w stylu agile.
Tradycyjne vs zwinne metodyki prowadzenia projektów
Tradycyjne metody zarządzania projektami (takie jak PMI, IPMA czy PRINCE2) są oparte na koncepcji sekwencyjno-kaskadowej. Zakłada ona z jednej strony, że projekt można podzielić na kilka faz, jakimi jest definiowanie zakresu projektu, planowanie, wykonanie, kontrola i zakończenie projektu. Etapy te następują jeden po drugim i są uszeregowane w sposób chronologiczny. Z drugiej strony kładzie się nacisk na zachowanie sekwencyjności działań oraz oparcie realizacji projektu na szacowaniu i dotrzymaniu terminów, kosztu i zakresu projektu. Realizacja projektu tradycyjnymi metodami wymaga zaplanowania działań, które następnie podlegają kontroli, zgodnie z przyjętym planem (strukturą podziału prac - ang. work breakdown structure, WBS).
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.